„ПОДКРЕПА НА КОЛЕЛА“
Условия и ред за ползване на услуга „Подкрепа на колела“ на територията на Община Стара Загора.
Раздел 1: Общи положения
Чл.1. С настоящите правила се уреждат условията и редът за извършване на превоз на трудноподвижни лица със специзлизирано превозно средство на територията на община Стара Загора. С тях се установяват ясни правила, отговорности, трайни и обективни стандарти.
- Правилата регламентират:
- Целеви групи;
- Работно време;
- Ред за ползване на услугата;
- Превозни документи;
- Зареждане и отчитане на гориво;
- Контрол и отговорност;
- Щатни длъжности;
- Спазване и поддържане на безопасни условия за експлоатация;
- Мониторинг;
- Преходни и заключителни разпоредби, за дейността „превоз на трудноподвижни хора на територията на община Стара Загора“ – „ПОДКРЕПА НА КОЛЕЛА“.
- Предмет на дейност:
- „ПОДКРЕПА НА КОЛЕЛА“ предоставя дейност – превоз на трудноподвижни хора на територията на община Стара Загора чрез осигуряване на безопасен, удобен и достъпен транспорт за деца и лица с ограничена подвижност, неползващи транспорт в друга социална услуга.
- Цел:
- Осигуряване на достъп до здравни и административни услуги, културни мероприятия, работни места и други за деца и лица с ограничена подвижност, включително възрастни хора, хора с увреждания и лица с временни затруднения в мобилността, чрез специализирани моторни превозни средства, оборудвани с всички необходими удобства.
- Осигуряването на транспорт до здравни услуги има предимство, но той не трябва да съвпада със задълженията и правомощията на ЦСМП.
Чл.2. Правилата регламентират и реда за техническото осигуряване, експлоатацията, поддръжката, планирането, отчетността и ползването по предназначение на специализираните МПС в СУАП.
- Техническото осигуряване на МПС има за цел поддържането им в техническа изправност и готовност за изпълнение на задачи, свързани с дейността на социалната дейност.
- Експлоатацията обхваща използването на МПС по предназначение при спазване на установените норми и правила, осигуряващи нормална работа при различни условия (лятна или зимна експлоатация).
- Техническото обслужване (ТО) на МПС се изразява в:
- текущо;
- периодично (в срокове, посочени в ТД на МПС);
- сезонно (за подготовка за пролетно-лятна или есенно-зимна експлоатация на автомобила);
- ежедневно проверяване на тяхната техническа изправност.
- Съхранението на МПС се осъществява чрез комплекс от дейности, осигуряващи опазването и поддържането им в техническа изправност (Заповед за домуване).
- Ремонтът:
- на ново придобити МПС в гаранционен срок, се извършва в специализираните сервизи на фирмата-производител или доставчик на МПС.
- на употребявани МПС е комплекс от операции по възстановяване на изправността им.
- Работното време на транспортната услуга е всеки ден от 08:00 до 18:00 часа, включително в почивни и празнични дни.
Раздел II: Целеви групи
Чл.3. Целевата група на дейността са трудноподвижни лица, които по смисъла на параграф 1 от допълнителните и заключители разпоредби на Наредба № 6 от 12.12.1997 г., издадена от Министерство на транспорта са лица със затруднения в придвижването, породени от физически, умствени, сензорни или други увреждания, които не могат да организират своето придвижване сами посредством обществен транспорт, с приоритет живеещи в отдалечени райони и в непълни семейства.
- Определения:
- Трудноподвижни хора са лица, които изпитват затруднения при придвижване или изпълнение на физически активности поради различни причини, като:
- Физически увреждания – парализа, загуба на крайници, мускулна слабост или хронична болка, ползватели на инвалидни колички.
- Здравословни състояния – хронични заболявания като артрит, множествена склероза, сърдечно-съдови заболявания, диабет и други, при които е налице намалена физическата активност, която затруднява възможността им за придвижване.
- Възраст – затруднения в придвижването поради естествени промени в мускулната и костната система, както и общо намаляване на физическата сила и издръжливост.
- Травми – временни или постоянни увреждания, причинени от инциденти или хирургични операции, които затрудняват възможността им за придвижване.
- Отдалечени райони – да живее в местност, която е далеч от основните градски или административни центрове и където достъпът до здравни, социални и административни услуги е ограничен или затруднен. Това включва населени места, които са на значително разстояние от болници, социални служби, обществени институции или други ключови инфраструктурни обекти.
- Непълно семейство – домакинство, което не включва двама родители или двама възрастни, които да предоставят подкрепа и грижи. Това може да включва различни ситуации като:
- Самотен родител: Човекът с увреждане живее само с един родител, който се грижи за него.
- Липса на родители: Човекът с увреждане живее с един или повече близки роднини (баба, дядо, леля, чичо и т.н.), но без родителите си.
- Живее сам: Човекът с увреждане живее самостоятелно, без подкрепата на друг възрастен в домакинството.
- Един възрастен: В домакинството има един възрастен, който може да е партньор, съпруг или друг близък, но също има затруднения в предоставянето на пълна подкрепа.
Чл. 4. Правото на превоз по Чл.3 имат трудноподижни лица притежаващи настоящ адрес и пребиваващи на територията на община Стара Загора.
Чл. 5. Специализираният транспорт е предназначен да подпомага придвижването на лицата по Чл.3, с цел осигуряване социалната им интеграция.
Раздел III: Работно време
Чл.6. Работно време на дейността „ПОДКРЕПА НА КОЛЕЛА“:
- Работното време на дейността е всеки ден от 08:00 до 18:00 часа, вкючително в почивни и празнични дни.
- Заявки за ползване на услугата се приемат до 48 часа предварително по следния начин:
- лично на адрес – ул. „Димитър Караджов“ 2;
- онлайн формуляр на официалния уебсайт на СУАП Стара Загора;
- телефон: +359 882 979709,
всеки работен ден до 16:30 часа. Заявки за понеделник се приемат в петък до 12:00 часа.
- Заявка за превоз се прави лично от потребителя или от негов представител.
Раздел IV: Ред за ползване на услугата
Чл.7. Трудноподвижните лица или техни упълномощени представители желаещи да ползват специализиран транспорт, депозират в СУАП на адрес: гр. Стара Загора, ул. „Димитър Караджов“ 2 заявление по образец. В заявлението се вписва и необходимостта лицето с увреждане да пътува с придружител, ако това е необходимо.
Чл.8. Не се допуска превозване на придружители без правоимащите лица.
Чл.9. Ползване на услугата:
- Извършва се първоначална регистрация чрез:
- Заявление за кандидатстване – Същото притежава въпроси за здравословно състояние, възраст, тип затруднения, нужди. Попълва се еднократно на място в СУАП, (приложение 1).
- Оценка от служител, че лицето отговаря на критериите за ползване. (приложение 2).
- Лицето се вписва в регистър (регистър на лицата ).
- Одобреното вече лице подава Заявка за превоз лично или от негов представител през електроненния сайт или на посочения телефон най-малко 48 часа по-рано.
- Направената заявка се потвърждава задължително по телефона от диспечера на посочения от заявителя телефон, с което се счита за приета.
- Ако заявката не се потвърди от служител пред заявителя, същата се счита за неприета.
- При промени в здравословното състояние или нуждите на потребителя, той трябва своевременно да информира администратора на дейността.
- Ползването на услугата е безплатно.
- При необходимост лицето си осигурява асистент (роднина, съсед, приятел), който да го придружава. Използването на предоставяната транспортна услуга от заявителя се отнася само до конкретна ситуация, за която е направена заявката. Лицето не трябва да претендира за използването ѝ за нужди, различни от посочения заявен и одобрен конкретен случай с фиксиран маршрут.
- Услугата се предоставя в рамките на община Стара Загора с достъпна за транспортното средство инфраструктура, с точно указан от заявителя административен адрес.
- При ползване на транспртната услуга се оказва разумна помощ при необходимост.
- Не се обслужват заявители с непристойно поведение, използващи обидни квалификации, които причиняват неудобство на служители на услугата или други лица.
Раздел V: Превозни документи
Чл.10. Превозни документи:
- Заявка – заявена от потребител/негов близък 48 часа предварително (лично, чрез попълен онлайн формуляр или по телефон), се потвърждава устно по телефон на заявителя от диспечер.
- Талон – издава се на база потвърдена заявка за всеки превоз. Той съдържа:
- Номер на потвърдена заявка;
- Име на потребител;
- Име на придружител, ако има такъв;
- Име на водач;
- Маршрут с административен адрес;
- Дата и час на превоза. (талон за пътуване)
- Талона се подписва от потребителя/неговия представител, придружителя, ако има такъв и от водача на превозното средство. Същият се отчита заедно с пътния лист.
- Пътен лист на превозното средство.
Раздел VI: Зареждане и отчитане на гориво
Чл.11. Зареждане и отчитане на гориво:
- Зареждането на гориво се извършва в определените за целта станции от община Стара Загора и се записва в дневника на превозното средство.
- Всеки водач е длъжен да води точен отчет за изразходваното гориво и да представя месечни отчети за проверка.
- Разходите за ГСМ са от бюджета определен от община Стара Загора на разкритата от 01.07.2024 г. дейност „Превоз на трудноподвижни хора на територията на община Стара Загора“.
Раздел VII: Щатни длъжности
Чл.12. Услугата „ПОДКРЕПА НА КОЛЕЛА“ започва да функционира от 01.07.2024 г. с едно специализирано МПС и работно време от 08:00 до 18:00 часа, включително в почивни и празнични дни.
За да се осигури непрекъснато и ефективно функциониране на услугата са необходими следните служители:
- Шофьор
Работното време на дейността е 10 часа дневно (08:00-18:00 ч.) при 8 часов работен ден на водача съобразено със СИРВ.
Необходими са 2 щатни длъжности – шофьор на специализиран автомобил за покриване времевия диапазон на работния ден и осигуряване на адекватна почивка при спазване на трудовото законодателство.
Настоящият разчет е предвиден за един брой специализиран автомобил.
- Диспечер
Диспечерът координира и обработва заявките, планира маршрути, поддържа комуникация с шофьори и потребители, изготвя графици и проверява отчети.
Работното време на диспечера е 8 часов работен ден (08 – 16:30 ч.) през всички делнични дни на годината.
Необходима е 1 щатна длъжност.
- Счетоводител
Осчетоводява дейността, грижи се за документооборота, води отчетност.
Работно време – непълно работно време
Необходима е ½ щатна длъжност.
- Административен ръководител
Мониторира и контролира дейността.
Обобщение на щатния персонал:
- 2 щ. бр. Шофьор
- 1 щ. бр. Диспечер
- ½ щ. бр. Счетоводител
Това прави общо 3,5 щ. бр. служители за стартиране и поддържане на услугата „ПОДКРЕПА НА КОЛЕЛА“ с едно специализирано МПС, работещо 10 часа на ден, включително в почивни и празнични дни при сумарно изчисляване на работното време за шофьорите по график. Администрирането и мониторирането на дейността се осъществява от управителя на СУАП Стара Загора с допълнително вменени функции в длъжностната характеристика.
Раздел VIII: Контрол и отговорност
Чл.13. Контрол и отговорност:
- Контролът върху изпълнението на услугата се осъществява от комисия, назначена от управителя на СУАП към община Стара Загора. (заповед).
- Всеки водач на превозно средство носи лична отговорност за спазването на правилата за безопасност на движение и техническа изправност на превозното средство. (съгласно Инструкция за безопасна работа на водачи на МПС).
- При нарушения на правилата водачите подлежат на дисциплинарни мерки съгласно КТ.
Раздел VIII: Финансиране
Чл.14. Дейността „Превоз на трудноподвижни хора на територията на община Стара Загора“ се финансира от бюджета на община Стара Загора, съгласно Протокол № 12 от заседание на общински съвет Стара Загора, проведено на 30.05.2024 г. с Решение № 372 на основание чл.21, ал.1, т.23 от ЗМСМА.
Чл.15. Разходите свързани с работата на „Подкрепа на колела“ се извършват в рамките на одобрен план на бюджета за тази дейност.
Счетоводителят изготвя ежемесечни финансови справки и ги представя в община Стара Загора, изготвя РПВ за изплащане на заплати и осигурителни вноски на персонала, съставя и подава към НАП и НОИ всички необходими документи.
Чл.16. Управителят на СУАП осъществява контрол относно законосъобразността на прилаганите от „Диспечерски пункт“ разходооправдателни документи, свързани с цялостната поддръжка на автомобилите за специализиран превоз.
Чл. 17. Писмени/устни сигнали и жалби по отношение обслужването на трудноподвижни лица, ползващи специализиран транспорт, се подават до управителя на СУАП. Разглеждат се от комисия определена със Заповед и подателят се уведомява писмено за отговора.
Раздел IX: Мониторинг
Чл.18. Мониторинг:
- Редовен мониторинг за качеството на дейността се извършва чрез анкети сред потребителите (съгласно анкетна карта) и редовни проверки от страна на СУАП Стара Загора и община Стара Загора.
- Резултатите от мониторинга се анализират и използват за подобряване на услугата.
Раздел X: Преходни и заключителни разпоредби
Чл.19. Преходни и заключителни разпоредби:
- Настоящите правила влизат в сила от датата на тяхното утвърждаване от кмета на община Стара Загора.
- Всякакви изменения и допълнения на тези правила се правят по предложение на управителя на СУАП и с одобрение от кмета на община Стара Загора.
За неуредени в настоящите правила въпроси се прилагат разпоредбите на действащото законодателство на Република България.