„ПОДКРЕПА НА КОЛЕЛА“

Условия и ред за ползване на услуга „Подкрепа на колела“ на територията на Община Стара Загора.

Раздел 1: Общи положения

Чл.1. С настоящите правила се уреждат условията и редът за извършване на превоз на трудноподвижни лица със специзлизирано превозно средство на територията на община Стара Загора. С тях се установяват ясни правила, отговорности, трайни и обективни стандарти.

  • Правилата регламентират:
  1. Целеви групи;
  2. Работно време;
  3. Ред за ползване на услугата;
  4. Превозни документи;
  5. Зареждане и отчитане на гориво;
  6. Контрол и отговорност;
  7. Щатни длъжности;
  8. Спазване и поддържане на безопасни условия за експлоатация;
  9. Мониторинг;
  10. Преходни и заключителни разпоредби, за дейността „превоз на трудноподвижни хора на територията на община Стара Загора“ – „ПОДКРЕПА НА КОЛЕЛА“.
  • Предмет на дейност:
  1. „ПОДКРЕПА НА КОЛЕЛА“ предоставя дейност – превоз на трудноподвижни хора на територията на община Стара Загора чрез осигуряване на безопасен, удобен и достъпен транспорт за деца и лица с ограничена подвижност, неползващи транспорт в друга социална услуга.
  • Цел:
  1. Осигуряване на достъп до здравни и административни услуги, културни мероприятия, работни места и други за деца и лица с ограничена подвижност, включително възрастни хора, хора с увреждания и лица с временни затруднения в мобилността, чрез специализирани моторни превозни средства, оборудвани с всички необходими удобства.
  2. Осигуряването на транспорт до здравни услуги има предимство, но той не трябва да съвпада със задълженията и правомощията на ЦСМП.

Чл.2. Правилата регламентират и реда за техническото осигуряване, експлоатацията, поддръжката, планирането, отчетността и ползването по предназначение на специализираните МПС в СУАП.

  • Техническото осигуряване на МПС има за цел поддържането им в техническа изправност и готовност за изпълнение на задачи, свързани с дейността на социалната дейност.
  • Експлоатацията обхваща използването на МПС по предназначение при спазване на установените норми и правила, осигуряващи нормална работа при различни условия (лятна или зимна експлоатация).
  • Техническото обслужване (ТО) на МПС се изразява в:
    1. текущо;
    2. периодично (в срокове, посочени в ТД на МПС);
    3. сезонно (за подготовка за пролетно-лятна или есенно-зимна експлоатация на автомобила);
    4. ежедневно проверяване на тяхната техническа изправност.
  • Съхранението на МПС се осъществява чрез комплекс от дейности, осигуряващи опазването и поддържането им в техническа изправност (Заповед за домуване).
  • Ремонтът:
    1. на ново придобити МПС в гаранционен срок, се извършва в специализираните сервизи на фирмата-производител или доставчик на МПС.
    2. на употребявани МПС е комплекс от операции по възстановяване на изправността им.
  • Работното време на транспортната услуга е всеки ден от 08:00 до 18:00 часа, включително в почивни и празнични дни.

Раздел II: Целеви групи

Чл.3.  Целевата група на дейността са трудноподвижни лица, които по смисъла на параграф 1 от допълнителните и заключители разпоредби на Наредба № 6 от 12.12.1997 г., издадена от Министерство на транспорта са лица със затруднения в придвижването, породени от физически, умствени, сензорни или други увреждания, които не могат да организират своето придвижване сами посредством обществен транспорт, с приоритет живеещи в отдалечени райони и в непълни семейства.

  • Определения:
  1. Трудноподвижни хора са лица, които изпитват затруднения при придвижване или изпълнение на физически активности поради различни причини, като:
  • Физически увреждания – парализа, загуба на крайници, мускулна слабост или хронична болка, ползватели на инвалидни колички.
  • Здравословни състояния – хронични заболявания като артрит, множествена склероза, сърдечно-съдови заболявания, диабет и други, при които е налице намалена физическата активност, която затруднява възможността им за придвижване.
  • Възраст – затруднения в придвижването поради естествени промени в мускулната и костната система, както и общо намаляване на физическата сила и издръжливост.
  • Травми – временни или постоянни увреждания, причинени от инциденти или хирургични операции, които затрудняват възможността им за придвижване.
  1. Отдалечени райони – да живее в местност, която е далеч от основните градски или административни центрове и където достъпът до здравни, социални и административни услуги е ограничен или затруднен. Това включва населени места, които са на значително разстояние от болници, социални служби, обществени институции или други ключови инфраструктурни обекти.
  2. Непълно семейство – домакинство, което не включва двама родители или двама възрастни, които да предоставят подкрепа и грижи. Това може да включва различни ситуации като:
  • Самотен родител: Човекът с увреждане живее само с един родител, който се грижи за него.
  • Липса на родители: Човекът с увреждане живее с един или повече близки роднини (баба, дядо, леля, чичо и т.н.), но без родителите си.
  • Живее сам: Човекът с увреждане живее самостоятелно, без подкрепата на друг възрастен в домакинството.
  • Един възрастен: В домакинството има един възрастен, който може да е партньор, съпруг или друг близък, но също има затруднения в предоставянето на пълна подкрепа.

Чл. 4.  Правото на превоз по Чл.3 имат трудноподижни лица притежаващи настоящ адрес и пребиваващи на територията на община Стара Загора.

Чл. 5.  Специализираният транспорт е предназначен да подпомага придвижването на лицата по Чл.3, с цел осигуряване социалната им интеграция.

Раздел III: Работно време

Чл.6.  Работно време на дейността „ПОДКРЕПА НА КОЛЕЛА“:

  • Работното време на дейността е всеки ден от 08:00 до 18:00 часа, вкючително в почивни и празнични дни.
  • Заявки за ползване на услугата се приемат до 48 часа предварително по следния начин:
  1. лично на адрес – ул. „Димитър Караджов“ 2;
  2. онлайн формуляр на официалния уебсайт на СУАП Стара Загора;
  3. телефон: +359 882 979709,

всеки работен ден до 16:30 часа. Заявки за понеделник се приемат в петък до 12:00 часа.

  • Заявка за превоз се прави лично от потребителя или от негов представител.

Раздел IV: Ред за ползване на услугата

Чл.7.  Трудноподвижните лица или техни упълномощени представители желаещи да ползват специализиран транспорт, депозират в СУАП на адрес: гр. Стара Загора, ул. „Димитър Караджов“ 2 заявление по образец. В заявлението се вписва и необходимостта лицето с увреждане да пътува с придружител, ако това е необходимо.

Чл.8.  Не се допуска превозване на придружители без правоимащите лица.

Чл.9.  Ползване на услугата:

  • Извършва се първоначална регистрация чрез:
  1. Заявление за кандидатстване – Същото притежава въпроси за здравословно състояние, възраст, тип затруднения, нужди. Попълва се еднократно на място в СУАП, (приложение 1).
  2. Оценка от служител, че лицето отговаря на критериите за ползване. (приложение 2).
  3. Лицето се вписва в регистър (регистър на лицата ).
    • Одобреното вече лице подава Заявка за превоз лично или от негов представител през електроненния сайт или на посочения телефон най-малко 48 часа по-рано.
    • Направената заявка се потвърждава задължително по телефона от диспечера на посочения от заявителя телефон, с което се счита за приета.
    • Ако заявката не се потвърди от служител пред заявителя, същата се счита за неприета.
    • При промени в здравословното състояние или нуждите на потребителя, той трябва своевременно да информира администратора на дейността.
    • Ползването на услугата е безплатно.
    • При необходимост лицето си осигурява асистент (роднина, съсед, приятел), който да го придружава. Използването на предоставяната транспортна услуга от заявителя се отнася само до конкретна ситуация, за която е направена заявката. Лицето не трябва да претендира за използването ѝ за нужди, различни от посочения заявен и одобрен конкретен случай с фиксиран маршрут.
    • Услугата се предоставя в рамките на община Стара Загора с достъпна за транспортното средство инфраструктура, с точно указан от заявителя административен адрес.
    • При ползване на транспртната услуга се оказва разумна помощ при необходимост.
    • Не се обслужват заявители с непристойно поведение, използващи обидни квалификации, които причиняват неудобство на служители на услугата или други лица.

Раздел V: Превозни документи

Чл.10.  Превозни документи:

  • Заявка – заявена от потребител/негов близък 48 часа предварително (лично, чрез попълен онлайн формуляр или по телефон), се потвърждава устно по телефон на заявителя от диспечер.
  • Талон – издава се на база потвърдена заявка за всеки превоз. Той съдържа:
  1. Номер на потвърдена заявка;
  2. Име на потребител;
  3. Име на придружител, ако има такъв;
  4. Име на водач;
  5. Маршрут с административен адрес;
  6. Дата и час на превоза. (талон за пътуване)
  • Талона се подписва от потребителя/неговия представител, придружителя, ако има такъв и от водача на превозното средство. Същият се отчита заедно с пътния лист.
  • Пътен лист на превозното средство.

Раздел VI: Зареждане и отчитане на гориво

Чл.11. Зареждане и отчитане на гориво:

  1. Зареждането на гориво се извършва в определените за целта станции от община Стара Загора и се записва в дневника на превозното средство.
  2. Всеки водач е длъжен да води точен отчет за изразходваното гориво и да представя месечни отчети за проверка.
  3. Разходите за ГСМ са от бюджета определен от община Стара Загора на разкритата от 01.07.2024 г. дейност „Превоз на трудноподвижни хора на територията на община Стара Загора“.

Раздел VII: Щатни длъжности

Чл.12. Услугата „ПОДКРЕПА НА КОЛЕЛА“ започва да функционира от 01.07.2024 г. с едно специализирано МПС и работно време от 08:00 до 18:00 часа, включително в почивни и празнични дни.

За да се осигури непрекъснато и ефективно функциониране на услугата са необходими следните служители:

  • Шофьор

Работното време на дейността е 10 часа дневно (08:00-18:00 ч.) при 8 часов работен ден на водача съобразено със СИРВ.

Необходими са 2 щатни длъжности – шофьор на специализиран автомобил за покриване времевия диапазон на работния ден и осигуряване на адекватна почивка при спазване на трудовото законодателство.

Настоящият разчет е предвиден за един брой специализиран автомобил.

  • Диспечер

Диспечерът координира и обработва заявките, планира маршрути, поддържа комуникация с шофьори и потребители, изготвя графици и проверява отчети.

Работното време на диспечера е 8 часов работен ден (08 – 16:30 ч.) през всички делнични дни на годината.

Необходима е 1 щатна длъжност.

  • Счетоводител

Осчетоводява дейността, грижи се за документооборота, води отчетност.

Работно време – непълно работно време

Необходима е ½ щатна длъжност.

  • Административен ръководител

Мониторира и контролира дейността.

Обобщение на щатния персонал:

  • 2 щ. бр. Шофьор
  • 1 щ. бр. Диспечер
  • ½ щ. бр. Счетоводител

Това прави общо 3,5 щ. бр. служители за стартиране и поддържане на услугата „ПОДКРЕПА НА КОЛЕЛА“ с едно специализирано МПС, работещо 10 часа на ден, включително в почивни и празнични дни при сумарно изчисляване на работното време за шофьорите по график. Администрирането и мониторирането на дейността се осъществява от управителя на СУАП Стара Загора с допълнително вменени функции в длъжностната характеристика.

Раздел VIII: Контрол и отговорност

Чл.13. Контрол и отговорност:

  • Контролът върху изпълнението на услугата се осъществява от комисия, назначена от управителя на СУАП към община Стара Загора. (заповед).
  • Всеки водач на превозно средство носи лична отговорност за спазването на правилата за безопасност на движение и техническа изправност на превозното средство. (съгласно Инструкция за безопасна работа на водачи на МПС).
  • При нарушения на правилата водачите подлежат на дисциплинарни мерки съгласно КТ.

Раздел VIII: Финансиране

Чл.14.  Дейността „Превоз на трудноподвижни хора на територията на община Стара Загора“ се финансира от бюджета на община Стара Загора, съгласно Протокол № 12 от заседание на общински съвет Стара Загора, проведено на 30.05.2024 г. с Решение № 372 на основание чл.21, ал.1, т.23 от ЗМСМА.

Чл.15.  Разходите свързани с работата на „Подкрепа на колела“ се извършват в рамките на одобрен план на бюджета за тази дейност.

Счетоводителят изготвя ежемесечни финансови справки и ги представя в община Стара Загора, изготвя РПВ за изплащане на заплати и осигурителни вноски на персонала, съставя и подава към НАП и НОИ всички необходими документи.

Чл.16.  Управителят на СУАП осъществява контрол относно законосъобразността на прилаганите от „Диспечерски пункт“   разходооправдателни документи, свързани с цялостната поддръжка на автомобилите за специализиран превоз.

Чл. 17.  Писмени/устни сигнали и жалби по отношение обслужването на трудноподвижни лица, ползващи специализиран транспорт, се подават до управителя на СУАП. Разглеждат се от комисия определена със Заповед и подателят се уведомява писмено за отговора.

Раздел IX: Мониторинг

Чл.18.  Мониторинг:

  1. Редовен мониторинг за качеството на дейността се извършва чрез анкети сред потребителите (съгласно анкетна карта) и редовни проверки от страна на СУАП Стара Загора и община Стара Загора.
  2. Резултатите от мониторинга се анализират и използват за подобряване на услугата.

Раздел X: Преходни и заключителни разпоредби

Чл.19.  Преходни и заключителни разпоредби:

  1. Настоящите правила влизат в сила от датата на тяхното утвърждаване от кмета на община Стара Загора.
  2. Всякакви изменения и допълнения на тези правила се правят по предложение на управителя на СУАП и с одобрение от кмета на община Стара Загора.

За неуредени в настоящите правила въпроси се прилагат разпоредбите на действащото законодателство на Република България.